Reklama
Reklama

24 mln złotych w 2020 roku m.in. na remonty torowisk. Wiemy gdzie i kiedy będą przeprowadzane prace

fot. UMP

Prace zaplanowano m.in. na Winogradach, w centrum i na Jeżycach.

W ciągu ostatnich 5 lat miasto wydało na modernizację infrastruktury tramwajowej 114 milionów złotych. Z tych pieniędzy zmodernizowano prawie 18 km torowisk, wymieniono ponad 36 km sieci trakcyjnej, a także 32 zwrotnice, zmodernizowano 20 przystanków i 7 podstacji zasilających sieć trakcyjną oraz wymieniono ponad 19 km kabli. W tym roku na remonty miasto przeznacza 24 miliony złotych.

Co oczywiste, remonty wiążą się z utrudnieniami dla mieszkańców i pasażerów komunikacji miejskiej. - W miarę możliwości, w jednym terminie będą wykonywane wszystkie roboty mające wpływ na funkcjonowanie komunikacji na jednej trasie. Tak będzie m.in. w przypadku prac na trasie prowadzącej na Winogrady - wyjaśnia Tomasz Łapszewicz, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego.

Pierwszym remontem w tym roku będzie wymiana szyn wraz z odtworzeniem nawierzchni drogowej na ulicy Dowbora-Muśnickiego oraz wymiana napędów i części rozjazdu na węźle Kórnicka i Jana Pawła II. Prace zaplanowano od 16 marca do 30 kwietnia. Wiązać się będą z brakiem możliwości przejechania tramwajem na odcinku od Wrocławskiej do węzła Kórnicka - Jana Pawła II. Dziś na ulicy Dowbora-Muśnickiego tramwaje muszą zwalniać ze względu na zły stan torowiska. Tymczasem między innymi tą trasą pojedzie więcej tramwajów w związku z modernizacją ronda Rataje.

Także w marcu, pod koniec miesiąca, ruszą prace przy Dworcu Rataje. Do czerwca wyremontowana zostanie nawierzchnia placu manewrowego, przejazdów, placu postojowego i kompleksowo odnowione zostaną perony. - Będzie się to wiązało z koniecznością ograniczenia liczby linii, na których autobusy dojeżdżają do dworca oraz ze zmianami lokalizacji przystanków - wyjaśniają urzędnicy.

Przez cały maj tramwaje nie będą kursować od węzła Żeromskiego / Dąbrowskiego do ronda Jana Nowaka Jeziorańskiego. Zaplanowano tu częściową wymianę słupów trakcyjnych i lin oraz drutu jezdnego. Już w trakcie wakacji roboty przeniosą się m.in. na ulicę Roosevelta. Od 27 czerwca do 31 sierpnia zaplanowano wymianę nawierzchni torowej i drogowej od wjazdu na PST do przystanku Poznańska. W tym samym czasie zaplanowano kompleksowy remont węzła Aleja Wielkopolska / ulica Pułaskiego, wymianę nawierzchni torowej i drogowej na przejazdach ulicy Pułaskiego od węzła przy Al. Wielkopolskiej do ul. Przepadek, a także kompleksowy remont torowiska wraz z remontem przystanków na ul. Przełajowej oraz Winogrady do zakresu budowanej trasy na Naramowice. Tramwaje w tym czasie nie dojadą od mostu Teatralnego do pętli Wilczak, Połabska i Piątkowska.

- Niestety koszty robót budowlanych rosną w bardzo szybkim tempie - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Dlatego w budżecie miasta trzeba było zabezpieczyć większe środki na inwestycje, które już są realizowane, takie jak przebudowa trasy tramwajowej w ul. Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956r. W związku z tym Miasto Poznań podjęło decyzję o odstąpieniu od umowy w sprawie dofinansowania ze środków Unii Europejskiej przebudowy ul. Dąbrowskiego. Zdajemy sobie jednak sprawę, że odnowienie torowiska na tej ulicy jest konieczne i pilne, dlatego prace na Jeżycach zostaną przeprowadzone w ramach remontu - dodaje. Dotacja w wysokości 27 mln złotych nie przepadnie - zaakceptowano pomysł, by pieniądze trafiły do MPK i zostały przekazane na zakup nowoczesnego taboru tramwajowego.

Remont na ulicy Dąbrowskiego ma się odbyć jesienią, ale terminu jeszcze nie podano. Obejmie odcinek od węzła Żeromskiego/Dąbrowskiego do mostu Teatralnego. - Wymiana nawierzchni torowej i drogowej na odcinku od ul. Prusa do ul. Kraszewskiego, na skrzyżowaniu z ul. Mickiewicza. Posadowienie 2 nowych słupów kotwowych na przystankach tramwajowych i wymiana liny nośnej oraz drutu jezdnego - to prace, jakie mają się tu odbyć. Tramwaje w czasie remontu nie będą tu kursować. Wraz z tymi pracami zmodernizowana zostanie podstacja zasilająca tramwaje przy ulicy Janickiego.

Miasto zapowiada także przebudowę przystanków przy Rynku Jeżyckim wzdłuż ulicy Dąbrowskiego. - Właśnie uruchamiamy procedurę przygotowania projektu przebudowy tych przystanków. W tym roku zakładamy powstanie dokumentacji, a w 2021 r. budowę platform, które będą umożliwiać łatwiejsze wsiadanie do tramwajów i wysiadanie z nich - kończy Tomasz Łapszewicz.

Warto pamiętać, że nie są to jedyne prace, które będą powodować utrudnienia w ruchu w tym roku. W czerwcu ma się rozpocząć przebudowa ronda Rataje, która znacznie wpłynie na funkcjonowanie komunikacji miejskiej w Poznaniu. A to tylko jedna z większych inwestycji planowana na ten rok.

Reklama

Najpopularniejsze komentarze

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
1℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
18.53 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro